MLP5025-680L
MLP5025-680L
MLP5025-680L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLP5025-680L
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    HIGH CURRENT T-LEVEL INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
680 nH Unshielded Wirewound Inductor 5.7 A 11mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
MLP5025-680L
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series MLP5025
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status Not applicable
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 680 nH
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 5.7 A
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 11mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)