Part Number
MMPQ3906R2
Manufacturer
onsemiDescription
TRANS 4PNP 40V 200MA 16-SOIC
Datasheet
DatasheetPackage
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
In Stock
61,733 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MMPQ3906R2
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Bipolar (BJT) Transistor Array 4 PNP 40V 200mA 200MHz 1W Surface Mount 16-SOIC
MMPQ3906R2

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - Bipolar BJT |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Transistor Type | 4 PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 10mA, 1V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MMPQ3906R1 | MMPQ3904 | MMPQ3904 BK | MMPQ3904 TR13 |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | Central Semiconductor Corp | Central Semiconductor Corp |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ||
| Description | TRANS 4PNP 40V 200MA 16-SOIC | TRANS 4NPN QUAD 40V 200MA 16SOIC | TRANS 4NPN QUAD 40V 200MA 16SOIC | TRANS 4NPN QUAD 40V 200MA 16SOIC |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |