Part Number
MPC8343EZQAGD
Manufacturer
NXP USA Inc.Description
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620HBGA
Datasheet
DatasheetPackage
620-BBGA Exposed Pad
In Stock
98,293 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MPC8343EZQAGD
lmages are for reference only.MPC8343EZQAGD
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620HBGA
Datasheet620-BBGA Exposed Pad
98,293 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 620-HBGA (29x29)
MPC8343EZQAGD

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microprocessors |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | MPC83xx |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 400MHz |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (3) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 620-BBGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 620-HBGA (29x29) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, PCI, SPI |
| Base Product Number | MPC83 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MPC8343EZQAGDB | MPC8343CRADDB | MPC8343CVRADDB | MPC8343CVRAGDB |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | Not applicable | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC MPU MPC83XX 400MHZ 620HBGA | POWERQUICC II PRO PROCESSOR | IC MPU MPC83XX 266MHZ 620HBGA | IC MPU MPC83XX 400MHZ 620HBGA |
| Series | MPC83xx | MPC83xx | MPC83xx | MPC83xx |
| Packaging | Tray | Bulk | Tray | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |