Part Number
MPR083EJ
Manufacturer
NXP USA Inc.Description
CAPACITIVE SENSOR
Datasheet
DatasheetPackage
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
In Stock
85,616 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MPR083EJ
lmages are for reference only.MPR083EJ
CAPACITIVE SENSOR
Datasheet16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
85,616 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Capacitive Touch Buttons, Slider, Wheel 16-TSSOP
MPR083EJ

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Interface - Sensor-Capacitive Touch |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Type | Buttons, Slider, Wheel |
| Proximity Detection | Yes |
| Number of Inputs | 8 |
| LED Driver Channels | - |
| Interface | I2C |
| Resolution | - |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Current - Supply | 1.62mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Base Product Number | MPR08 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MPR083EJ | MPR083EJR2 | MPR083Q | MPR083Q |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | Freescale Semiconductor |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAPACITIVE SENSOR, SQUARE, SURFA | IC CTLR TOUCH SENSR PROX 16TSSOP | IC CTLR TOUCH SENSOR PROX 16-QFN | CAPACITIVE SENSOR, SQUARE, SURFA |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Tape & Reel (TR) | Tray | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |