Part Number
NCP5623MUTBG
Manufacturer
onsemiDescription
IC LED DRV RGLTR I2C 30MA 12LLGA
Datasheet
DatasheetPackage
12-UFLGA Exposed Pad
In Stock
95,738 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

NCP5623MUTBG
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) I2C, PWM Dimming 30mA 12-LLGA (2x2)
NCP5623MUTBG

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - LED Drivers |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 30mA |
| Frequency | 1MHz |
| Dimming | I2C, PWM |
| Applications | Backlight, Camera Flash |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFLGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 12-LLGA (2x2) |
| Base Product Number | NCP5623 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | NCP5623AMUTBG | NCP5623BMUTBG | NCP5623CMUTBG | NCP5623DTBR2G |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | IC LED DRV RGLTR I2C 30MA 12LLGA | IC LED DRV RGLTR I2C 30MA 12LLGA | IC LED DRV RGLTR I2C 30MA 12LLGA | IC LED DRVR LIN I2C 30MA 14TSSOP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |