Part Number
NPT2018
Manufacturer
MACOM Technology SolutionsDescription
FET RF 160V 6GHZ 14DFN
Datasheet
DatasheetPackage
14-TDFN Exposed Pad
In Stock
22,245 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

NPT2018
lmages are for reference only.NPT2018
FET RF 160V 6GHZ 14DFN
Datasheet14-TDFN Exposed Pad
22,245 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

RF Mosfet 48 V 75 mA 0Hz ~ 6GHz 16.5dB 12.5W 14-DFN (3x6)
NPT2018

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | MACOM Technology Solutions |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | HEMT |
| Configuration | - |
| Frequency | 0Hz ~ 6GHz |
| Gain | 16.5dB |
| Voltage - Test | 48 V |
| Current Rating (Amps) | 1.75A |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 75 mA |
| Power - Output | 12.5W |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 14-DFN (3x6) |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | NPT2010 | NPT2019 | NPT2021 | NPT2022 |
| Manufacturer | MACOM Technology Solutions | MACOM Technology Solutions | MACOM Technology Solutions | MACOM Technology Solutions |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RF MOSFET HEMT 48V | RF MOSFET HEMT 48V 14DFN | RF MOSFET HEMT 48V TO272-2 | RF MOSFET HEMT 48V TO272-2 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tray | Tray | Tube | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |