NRG1103H3435B2H
NRG1103H3435B2H
NRG1103H3435B2H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NRG1103H3435B2H
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    THERMISTOR 1K OHM 3435 BETA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Bead with Terminal
  • Delivery Services
NTC Thermistor 1k Bead with Terminal
Quick Inquiry
NRG1103H3435B2H
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series NRG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance in Ohms @ 25°C 1k
Resistance Tolerance ±3%
B Value Tolerance ±3%
B0/50 -
B25/50 -
B25/75 -
B25/85 3435K
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Power - Max 50 mW
Length - Lead Wire 11.81" (300.00mm)
Mounting Type Free Hanging
Package / Case Bead with Terminal
Base Product Number -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute NRG1103H3435B2H NRG1103F3435B2G NRG1103F3435B2G NRG1104F3380B1F
Part Number NRG1103H3435B2H NRG1103F3435B2G NRG1103F3435B2G NRG1104F3380B1F
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description THERMISTOR 1K OHM 3435 BETA THERMISTOR 1K OHM 3435 BETA THERMISTOR 1K OHM 3435 BETA THERMISTOR 10K OHM 3380 BETA