Part Number
NTB0104UK,012
Manufacturer
NXP SemiconductorsDescription
IC TRANSLATOR BIDIR 12WLCSP
Datasheet
DatasheetPackage
12-UFBGA, WLCSP
In Stock
49,965 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

NTB0104UK,012
lmages are for reference only.NTB0104UK,012
IC TRANSLATOR BIDIR 12WLCSP
Datasheet12-UFBGA, WLCSP
49,965 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 100Mbps 12-WLCSP (1.2x1.6)
NTB0104UK,012

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Logic - Translators-Level Shifters |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Number of Circuits | 1 |
| Channels per Circuit | 4 |
| Voltage - VCCA | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Voltage - VCCB | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Input Signal | - |
| Output Signal | - |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Data Rate | 100Mbps |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 12-WLCSP (1.2x1.6) |
| Base Product Number | NTB0104 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | NTB0104UK,012 | NTB0104UK,012 | NTB0104UK,012 | NTB0104BQ,115 |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | NXP Semiconductors | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC TRANSLATOR BIDIR 12WLCSP | IC TRANSLATOR BIDIR 12WLCSP | IC TRANSLATOR BIDIR 12WLCSP | IC TRANSLATOR BIDIR 14DHVQFN |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |