Part Number
P6SMBJ6.5CA_R1_00001
Manufacturer
Panjit International Inc.Description
SMB, TVS
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AA, SMB
In Stock
68,826 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

P6SMBJ6.5CA_R1_00001
lmages are for reference only.P6SMBJ6.5CA_R1_00001
SMB, TVS
DatasheetDO-214AA, SMB
68,826 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
P6SMBJ6.5CA_R1_00001

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Panjit International Inc. |
| Series | P6SMBJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 6.5V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 7.22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 11.2V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 53.6A |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) |
| Base Product Number | P6SMBJ6.5 |
| Unidirectional Channels | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | P6SMBJ6.5CA | P6SMBJ6.5CAJ | P6SMB10 | P6SMB10 |
| Manufacturer | Diotec Semiconductor | WeEn Semiconductors | Littelfuse Inc. | Taiwan Semiconductor Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TVS SMB 150DEG 6.5V 600W BIDIR | P6SMBJ6.5CA/SMB/REEL 13" Q1/T1 * | TVS DIODE 8.55VWM 15.23VC SMB | 600W, 10V, 10%, UNIDIRECTIONAL, |
| Series | Diotec Semiconductor | WeEn Semiconductors | Littelfuse Inc. | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Bulk | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |