Part Number
P6SMBJ75AJ
Manufacturer
WeEn SemiconductorsDescription
P6SMBJ75A/SMB/REEL 13" Q1/T1 *ST
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AA, SMB
In Stock
84,185 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

P6SMBJ75AJ
lmages are for reference only.P6SMBJ75AJ
P6SMBJ75A/SMB/REEL 13" Q1/T1 *ST
DatasheetDO-214AA, SMB
84,185 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

121V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
P6SMBJ75AJ

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Series | P6SMBJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 75V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 83.9V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 121V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 5A |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package | SMB |
| Base Product Number | - |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | P6SMBJ75A | P6SMBJ75A | P6SMBJ75A-AQ | P6SMBJ75AS_R1_00001 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Diotec Semiconductor | Diotec Semiconductor | Panjit International Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | TVS SMB 75V 600W UNIDIR | TVS DIODE 75VWM 121VC DO-214AA | TVS DIODE 75VWM 121VC DO-214AA | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR |
| Series | Littelfuse Inc. | Diotec Semiconductor | Diotec Semiconductor | Panjit International Inc. |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Bulk | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |