Part Number
PA1276NL
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
XFMRPWR77.4UH10%EP13S NPB
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
39,072 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PA1276NL
lmages are for reference only.PA1276NL
XFMRPWR77.4UH10%EP13S NPB
Datasheet-
39,072 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

77.4µH Power over Ethernet (PoE) Pulse Transformer 1:0.682:0.682 Surface Mount
PA1276NL

| Category | Transformers - Pulse Transformers - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | PA1276NL |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | |
| Transformer Type | Power over Ethernet (PoE) |
| Inductance | 77.4µH |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1:0.682:0.682 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.551" L x 0.516" W (14.00mm x 13.11mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.485" (12.32mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Weight | - |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PA1276NLT | PA1277NL | PA1277NLT | PA1279NL |
| Manufacturer | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| RoHS Status | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant |
| Description | XFRMR 12V 13.5W 77.4UH POE EP13 | XFMR FLYBACK EP10 SMT | XFRMR 3.3V 10W 20.4UH POE EP10 | PULSE XFMR 310UH |
| Series | EP13 | PA1277NL | EP10 | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tray | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |