Part Number
PA4025.181HL
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
FIXED IND 180NH 58A 0.29MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
94,351 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PA4025.181HL
lmages are for reference only.PA4025.181HL
FIXED IND 180NH 58A 0.29MOHM SMD
DatasheetNonstandard
94,351 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

180 nH Shielded Inductor 58 A 0.29mOhm Nonstandard
PA4025.181HL

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | PA4025.XXXHL |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | - |
| Material - Core | - |
| Inductance | 180 nH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 58 A |
| Current - Saturation (Isat) | 75A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.29mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.409" L x 0.268" W (10.40mm x 6.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PA4025.181HL | PA4025.181HL | PA4025.181HLT | PA4025.151HL |
| Manufacturer | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 180NH 58A 0.29MOHM SMD | FIXED IND 180NH 58A 0.29MOHM SMD | FIXED IND 180NH 58A 0.29MOHM SMD | FIXED IND 150NH 58A 0.29MOHM SMD |
| Series | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| Packaging | Tray | Tray | Tape & Reel (TR) | Tray |

Recommended Products














| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |