PBV-R020-F1-1.0
PBV-R020-F1-1.0
PBV-R020-F1-1.0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PBV-R020-F1-1.0
  • Manufacturer
    Isabellenhuette USA
  • Description
    RESISTOR - ISA-PLAN THROUGH-HOLE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SIP
  • Delivery Services
20 mOhms ±1% 10W Through Hole Resistor 4-SIP Pulse Withstanding
Quick Inquiry
PBV-R020-F1-1.0
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Isabellenhuette USA
Series PBV
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Composition -
Features Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 4-SIP
Supplier Device Package 4-SIP
Size / Dimension 0.886" L x 0.175" W (22.50mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.815" (20.70mm)