PBV-R150-F1-0.5
PBV-R150-F1-0.5
PBV-R150-F1-0.5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PBV-R150-F1-0.5
  • Delivery Services
150 mOhms ±0.5% 10W Through Hole Resistor 4-SIP Pulse Withstanding
Quick Inquiry
PBV-R150-F1-0.5
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 150 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 10W
Composition -
Features Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 4-SIP
Supplier Device Package 4-SIP
Size / Dimension 0.886" L x 0.175" W (22.50mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.815" (20.70mm)