Part Number
PCLAMP1201P.TNT
Manufacturer
Semtech CorporationDescription
POWERCLAMP TVS DIODE
Datasheet
DatasheetPackage
0603 (1610 Metric)
In Stock
57,704 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PCLAMP1201P.TNT
lmages are for reference only.PCLAMP1201P.TNT
POWERCLAMP TVS DIODE
Datasheet0603 (1610 Metric)
57,704 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

30V Clamp 4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SGP1610N2
PCLAMP1201P.TNT

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Series | PowerClamp™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 12V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 15V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 30V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 4A |
| Power - Peak Pulse | 3000W (3kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | USB |
| Capacitance @ Frequency | 650pF @ 1MHz (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1610 Metric) |
| Supplier Device Package | SGP1610N2 |
| Base Product Number | - |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PCLAMP0511ZVTFT | PCLAMP1011P.TGT | PCLAMP1021P.TNT | PCLAMP1211P.TGT |
| Manufacturer | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant | |
| Description | POWERCLAMP, 1-LINE 5V SLP1006P2X | PCLAMP 1-LINE 10V 190A 30KV SLP2 | 10V, 1-LINE SURGE PROTECTION | TVS DIODE 13.5VWM 28VC SLP2018P6 |
| Series | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |