Part Number
PD412211
Manufacturer
Powerex Inc.Description
DIODE MODULE GP 2200V POWRBLOK
Datasheet
DatasheetPackage
POW-R-BLOK™ Module
In Stock
95,557 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PD412211
lmages are for reference only.PD412211
DIODE MODULE GP 2200V POWRBLOK
DatasheetPOW-R-BLOK™ Module
95,557 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode Array 1 Pair Series Connection 2200 V 1100A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module
PD412211

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Powerex Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 1100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 3000 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 mA @ 2200 V |
| Operating Temperature - Junction | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | POW-R-BLOK™ Module |
| Supplier Device Package | POW-R-BLOK™ Module |
| Base Product Number | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22 µs |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PD412411 | PD412611 | PD100KN16 | PD100KN8 |
| Manufacturer | Powerex Inc. | Powerex Inc. | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE MODULE GP 2400V POWRBLOK | DIODE MODULE GP 2600V POWRBLOK | DIODE MOD GP 1600V 100A MOD | DIODE MODULE GP 800V 100A MODULE |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |