Part Number
PHT0402E1003BGTD
Manufacturer
Vishay SferniceDescription
PHT 0402 1003 B G TR1000
Datasheet
DatasheetPackage
0402 (1005 Metric)
In Stock
14,559 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PHT0402E1003BGTD
lmages are for reference only.PHT0402E1003BGTD
PHT 0402 1003 B G TR1000
Datasheet0402 (1005 Metric)
14,559 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

100 kOhms ±0.1% 0.0189W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
PHT0402E1003BGTD

| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Series | PHT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 100 kOhms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.0189W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 215°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.018" (0.45mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PHT0402E1003BGPD | PHT0402E1003BGPT | PHT0402E1000BGPD | PHT0402E1000BGPT |
| Manufacturer | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SFERNICE THIN FILMS | SFERNICE THIN FILMS | SFERNICE THIN FILMS | SFERNICE THIN FILMS |
| Series | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice | Vishay Sfernice |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |