Part Number
PM2201.601NLT
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
IND MOLDED POWDER 4.3X4.3X2.1 SM
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
50,654 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PM2201.601NLT
lmages are for reference only.PM2201.601NLT
IND MOLDED POWDER 4.3X4.3X2.1 SM
DatasheetNonstandard
50,654 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

600 nH Shielded Molded Inductor 11.7 A 9.52mOhm Max Nonstandard
PM2201.601NLT

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | PM2201.XXXNLT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Molded |
| Material - Core | - |
| Inductance | 600 nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 11.7 A |
| Current - Saturation (Isat) | 12.3A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 9.52mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | SMD |
| Size / Dimension | 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PM2201.101NLT | PM2201.102NLT | PM2201.122NLT | PM2201.152NLT |
| Manufacturer | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 100NH 18A 2.42MOHM SMD | FIXED IND 1UH 9.6A 14.6MOHM SMD | FIXED IND 1.2UH 9A 17.9MOHM SMD | FIXED IND 1.5UH 7.6A 23.5MOHM SM |
| Series | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |