Part Number
PSMN2R0-40YLBX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.Description
PSMN2R0-40YLB/SOT669/LFPAK
Datasheet
DatasheetPackage
SC-100, SOT-669
In Stock
13,222 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PSMN2R0-40YLBX
lmages are for reference only.PSMN2R0-40YLBX
PSMN2R0-40YLB/SOT669/LFPAK
DatasheetSC-100, SOT-669
13,222 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 40 V 180A (Tc) 166W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
PSMN2R0-40YLBX

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 180A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.1mOhm @ 25A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.05V @ 1mA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6416 pF @ 20 V |
| FET Feature | Schottky Diode (Body) |
| Power Dissipation (Max) | 166W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | LFPAK56, Power-SO8 |
| Package / Case | SC-100, SOT-669 |
| Base Product Number | - |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 87 nC @ 10 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PSMN2R0-40YLDX | PSMN2R0-100SSFJ | PSMN2R0-25MLDX | PSMN2R0-25YLDX |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | MOSFET N-CH 40V 180A LFPAK56 | NEXTPOWER 80/100V MOSFETS | MOSFET N-CH 25V 70A LFPAK33 | MOSFET N-CH 25V 100A LFPAK56 |
| Series | TrenchMOS™ | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |