Part Number
PTH12050LAH
Manufacturer
Texas InstrumentsDescription
DC DC CONVERTER 0.8-1.8V
Datasheet
DatasheetPackage
6-DIP Module
In Stock
93,662 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PTH12050LAH
lmages are for reference only.PTH12050LAH
DC DC CONVERTER 0.8-1.8V
Datasheet6-DIP Module
93,662 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 1.8V 6A 10.8V - 13.2V Input
PTH12050LAH

| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | PTH12050 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Voltage - Output 1 | 0.8 ~ 1.8V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Power (Watts) | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 88% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Size / Dimension | 0.87" L x 0.50" W x 0.34" H (22.1mm x 12.7mm x 8.6mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | PTH12050 |
| Voltage - Isolation | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PTH12050LAD | PTH12050LAS | PTH12050LAS | PTH12050LAST |
| Manufacturer | ARTESYN / Advanced Energy | Texas Instruments | ARTESYN / Advanced Energy | Texas Instruments |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | DC DC CONVERTER 0.8-1.8V 33W | DC DC CONVERTER 0.8-1.8V 6A | DC DC CONVERTER 0.8-1.8V 33W | DC DC CONVERTER 0.8-1.8V |
| Series | ARTESYN / Advanced Energy | Texas Instruments | ARTESYN / Advanced Energy | Texas Instruments |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |