Part Number
R3J3K0E
Manufacturer
OhmiteDescription
RES 3K OHM 5% 3W RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
In Stock
75,199 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

R3J3K0E
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

3 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
R3J3K0E

| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | PC-58 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 3 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 3W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C |
| Operating Temperature | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | Radial Lead |
| Size / Dimension | 0.438" L x 0.313" W (11.13mm x 7.95mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.469" (11.91mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | R3J30RE | R3J330E | R3J390E | R3J3K9E |
| Manufacturer | Ohmite | Ohmite | Ohmite | Ohmite |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RES 30 OHM 5% 3W RADIAL | RES 330 OHM 5% 3W RADIAL | RES 390 OHM 5% 3W RADIAL | RES 3.9K OHM 5% 3W RADIAL |
| Series | Ohmite | Ohmite | Ohmite | Ohmite |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |