Part Number
RBS80270XX
Manufacturer
Powerex Inc.Description
DIODE GEN PURP 200V 7000A
Datasheet
DatasheetPackage
DO-200AE
In Stock
53,822 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

RBS80270XX
lmages are for reference only.RBS80270XX
DIODE GEN PURP 200V 7000A
DatasheetDO-200AE
53,822 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode 200 V 7000A Chassis Mount
RBS80270XX

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Powerex Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 7000A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 3000 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 mA @ 200 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | DO-200AE |
| Supplier Device Package | - |
| Operating Temperature - Junction | - |
| Base Product Number | RBS80270 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | RBS80670XX | RBS84035XX | RBS84235XX | VS-HFA25PB60-N3 |
| Manufacturer | Powerex Inc. | Powerex Inc. | Powerex Inc. | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 7000A | DIODE GP 4KV 3500A POW-R-DISC | DIODE GP 4.2KV 3500A POW-R-DISC | DIODE GP 600V 25A TO247AC |
| Series | - | - | - | HEXFRED® |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |