Part Number
RHRG75120
Manufacturer
onsemiDescription
DIODE GEN PURP 1.2KV 75A TO247-2
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-2
In Stock
44,495 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

RHRG75120
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Diode 1200 V 75A Through Hole TO-247-2
RHRG75120

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Avalanche |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 75A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.2 V @ 75 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 1200 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Supplier Device Package | TO-247-2 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Base Product Number | RHRG75 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | RHRG75100 | RHRG7570 | RHR1K160 | RHRD440S |
| Manufacturer | Harris Corporation | Harris Corporation | Harris Corporation | Harris Corporation |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | Not applicable | RoHS non-compliant |
| Description | DIODE AVALANCHE 1KV 75A TO247 | DIODE AVALANCHE 700V 75A TO247 | DIODE GEN PURP 600V 1A 8SOIC | DIODE AVALANCHE 400V 4A TO252-3 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |