RM242-080-212-5700
RM242-080-212-5700
RM242-080-212-5700
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RM242-080-212-5700
  • Delivery Services
80 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
RM242-080-212-5700
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.075" (1.91mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm)
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Features Board Guide
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 750V