Part Number
RMD150-110-24SUW
Manufacturer
Recom PowerDescription
150W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
43,756 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

RMD150-110-24SUW
lmages are for reference only.RMD150-110-24SUW
150W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Datasheet-
43,756 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 6.88A 137.5V Input
RMD150-110-24SUW

| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Recom Power |
| Series | RMD150-UW (150W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Enclosed |
| Voltage - Input (Min) | 16.8V |
| Voltage - Input (Max) | 137.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 6.88A |
| Power (Watts) | 165W |
| Voltage - Isolation | 5 kV |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Efficiency | 94% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 7.42" L x 4.57" W x 1.67" H (188.5mm x 116.1mm x 42.4mm) |
| Approval Agency | CE, UKCA |
| Standard Number | 62368-1 |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | RSD-300C-24 | RMOD300-80-13.7SUW/F/DT | RPM40-243.3SG | R-78W3.3-0.5 |
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. | Recom Power | Recom Power | Recom Power |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DC/DC CONVERTER 24V 300W | 300W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA | DC/DC CONVERTER 40W | DC/DC CONVERTER 3.3V |
| Series | RSD-300 (300W) | RMOD300-UW (300W) | POWERLINE Power Modules (40W) | INNOLINE R-78-0.5 |
| Packaging | Box | Box | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |