Part Number
RT9148ZQW
Manufacturer
Richtek USA Inc.Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 6WDFN
Datasheet
DatasheetPackage
6-WDFN Exposed Pad
In Stock
44,315 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

RT9148ZQW
lmages are for reference only.RT9148ZQW
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 6WDFN
Datasheet6-WDFN Exposed Pad
44,315 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 6-WDFN (2x2)
RT9148ZQW

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Linear - Amplifiers |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 35V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 12 MHz |
| Current - Input Bias | 2 nA |
| Voltage - Input Offset | 2 mV |
| Current - Supply | 4mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 6 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 20 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 6-WDFN (2x2) |
| Base Product Number | RT9148 |
| Current - Output / Channel | 400 mA |
| -3db Bandwidth | 16 MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | RT9133AGQW | RT9134GQV | RT9136GF | RT9146ZQW |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | Richtek USA Inc. | Richtek USA Inc. | Richtek USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC OPERATIONAL AMPLIFIER WDFN-6 | IC QUAD OP AMP VQFN-16 | IC QUAD OP AMP MSOP-10 | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8WDFN |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |