SBT12PMHMPPC
SBT12PMHMPPC
SBT12PMHMPPC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SBT12PMHMPPC
  • Manufacturer
    Mallory Sonalert Products Inc.
  • Description
    BUZZER PIEZO 44.45MM TH
  • Delivery Services
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 15 ~ 25mA 2.075kHz 85dB @ 9V, 10cm Through Hole PC Pins
Quick Inquiry
SBT12PMHMPPC
Get the Price Now!
Specifications
Category Audio Products - Alarms-Buzzers-and Sirens -
Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
Series SBT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Input Type DC
Voltage - Rated -
Voltage Range 9 ~ 12V
Frequency 2.075kHz
Technology Piezo
Operating Mode Pin Selectable
Duration Variable
Sound Pressure Level (SPL) 85dB @ 9V, 10cm
Current - Supply 15 ~ 25mA
Port Location Top
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Approval Agency cUL, UL
Ratings Medical
Ingress Protection -
Mounting Type Through Hole
Termination PC Pins
Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)