Part Number
SC16IS741IPW,112
Manufacturer
NXP USA Inc.Description
IC UART 16TSSOP
Datasheet
DatasheetPackage
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
In Stock
91,959 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SC16IS741IPW,112
lmages are for reference only.SC16IS741IPW,112
IC UART 16TSSOP
Datasheet16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
91,959 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

RS232, RS485 Controller I2C, SPI, UART Interface 16-TSSOP
SC16IS741IPW,112

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Interface - Controllers |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Function | Controller |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Standards | - |
| Voltage - Supply | 2.5V, 3.3V |
| Current - Supply | 6mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Base Product Number | SC16 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SC16IS741IPW,118 | SC16IS741IPW,128 | SC16IS740IPW,112 | SC16IS740IPW,128 |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC UART SGL I2C BUS SPI 16TSSOP | IC UART 16TSSOP | IC UART SINGLE W/FIFO 16-TSSOP | IC UART SINGLE W/FIFO 16-TSSOP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tube | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |