Part Number
SC18IS601IBS,151
Manufacturer
NXP USA Inc.Description
IC SPI TO I2C BUS 24-HVQFN
Datasheet
DatasheetPackage
24-VFQFN Exposed Pad
In Stock
51,003 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SC18IS601IBS,151
lmages are for reference only.SC18IS601IBS,151
IC SPI TO I2C BUS 24-HVQFN
Datasheet24-VFQFN Exposed Pad
51,003 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

I2C Controller SPI Interface 24-HVQFN (4x4)
SC18IS601IBS,151

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Interface - Controllers |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Protocol | I2C |
| Function | Controller |
| Interface | SPI |
| Standards | - |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 3.6V |
| Current - Supply | 11mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-HVQFN (4x4) |
| Base Product Number | SC18 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SC18IS601IPW,112 | SC18IS601IPW,128 | SC18IS600IBS,128 | SC18IS600IBS,151 |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC CONTROLLER SPI/I2C 16TSSOP | IC I2C BUS INTERFACE 16TSSOP | IC I2C BUS INTERFACE 24-HVQFN | IC SPI TO I2C BUS 24-HVQFN |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tray |

Recommended Products


















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |