SCE048LD3VC4F
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.Description
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Request for Quotation
SCE048LD3VC4F
lmages are for reference only.SCE048LD3VC4F
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 40mA 2.9kHz 85dB @ 28V, 61cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm), Wire Leads
SCE048LD3VC4F
| Category | Audio Products - Alarms-Buzzers-and Sirens - |
| Manufacturer | Mallory Sonalert Products Inc. |
| Series | SCE |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Driver Circuitry | Indicator, Internally Driven |
| Input Type | DC |
| Voltage - Rated | - |
| Voltage Range | 28 ~ 48V |
| Frequency | 2.9kHz |
| Technology | Piezo |
| Operating Mode | Pulse, Slow |
| Duration | 1 PPS |
| Sound Pressure Level (SPL) | 85dB @ 28V, 61cm |
| Current - Supply | 40mA |
| Port Location | Top |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Approval Agency | cUL, UL |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination | Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm), Wire Leads |
| Size / Dimension | 1.687" Dia (42.85mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.399" (35.54mm) |