SCL048MD3CT1B
SCL048MD3CT1B
SCL048MD3CT1B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCL048MD3CT1B
  • Manufacturer
    Mallory Sonalert Products Inc.
  • Description
    BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
  • Delivery Services
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 30mA 2.9kHz 75dB @ 28V, 61cm Panel Mount Terminal Block
Quick Inquiry
SCL048MD3CT1B
Get the Price Now!
Specifications
Category Audio Products - Alarms-Buzzers-and Sirens -
Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
Series SCL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Input Type DC
Voltage - Rated -
Voltage Range 28 ~ 48V
Frequency 2.9kHz
Technology Piezo
Operating Mode Single Tone
Duration -
Sound Pressure Level (SPL) 75dB @ 28V, 61cm
Current - Supply 30mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Approval Agency cUL
Ratings -
Ingress Protection -
Mounting Type Panel Mount
Termination Terminal Block
Size / Dimension 1.687" Dia (42.85mm)
Height - Seated (Max) 1.511" (38.39mm)