Part Number
SCTWA40N120G2V
Manufacturer
STMicroelectronicsDescription
DISCRETE
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-3
In Stock
33,635 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SCTWA40N120G2V
lmages are for reference only.SCTWA40N120G2V
DISCRETE
DatasheetTO-247-3
33,635 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 1200 V 36A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-247 Long Leads
SCTWA40N120G2V

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 36A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 18V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 100mOhm @ 20A, 18V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.9V @ 1mA |
| Vgs (Max) | +18V, -5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1233 pF @ 800 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 278W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247 Long Leads |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Base Product Number | SCTWA40 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 61 nC @ 18 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SCTWA40N120G2V-4 | SCTWA40N12G24AG | SCTW100N65G2AG | SCTW35N65G2V |
| Manufacturer | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DISCRETE | TO247-4 | SICFET N-CH 650V 100A HIP247 | SICFET N-CH 650V 45A HIP247 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products














| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |