Part Number
SHP-200+
Manufacturer
Mini-CircuitsDescription
LUMPED LC HPF, 185 - 3000 MHZ
Datasheet
DatasheetPackage
SMA In line Module
In Stock
45,493 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SHP-200+
lmages are for reference only.SHP-200+
LUMPED LC HPF, 185 - 3000 MHZ
DatasheetSMA In line Module
45,493 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

164MHz (Cutoff) Frequency High Pass RF Filter (Radio Frequency) Bandwidth 1dB SMA In line Module
SHP-200+

| Category | Filters - RF Filters - |
| Manufacturer | Mini-Circuits |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Frequency | 164MHz (Cutoff) |
| Bandwidth | - |
| Filter Type | High Pass |
| Ripple | - |
| Insertion Loss | 1dB |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SMA In line Module |
| Size / Dimension | 0.700" Dia (17.78mm) |
| Height (Max) | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SHP-300+ | SHP-48+ | SHP-700+ | SHP-800+ |
| Manufacturer | Mini-Circuits | Mini-Circuits | Mini-Circuits | Mini-Circuits |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | LUMPED LC HPF, 290 - 3000 MHZ | RF FILTER HIGH PASS 1.099GHZ SMA | LUMPED LC HPF, 700 - 3000 MHZ | LUMPED LC HPF, 780 - 3000 MHZ |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Box | Box | Box | Box |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |