Part Number
SMA3117-TL-H
Manufacturer
onsemiDescription
IC RF AMP GPS 100MHZ-3GHZ 6MCPH
Datasheet
DatasheetPackage
6-SMD, Flat Leads
In Stock
25,709 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SMA3117-TL-H
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

RF Amplifier IC General Purpose 100MHz ~ 3GHz 6-MCPH
SMA3117-TL-H

| Category | RF and Wireless - RF Amplifiers - |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Frequency | 100MHz ~ 3GHz |
| P1dB | 5.7dBm |
| Gain | 33.5dB |
| Noise Figure | 3.9dB |
| RF Type | General Purpose |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 40mA |
| Test Frequency | 2.2GHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SMD, Flat Leads |
| Supplier Device Package | 6-MCPH |
| Base Product Number | SMA3117 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SMLA45 | SMA74-2 | SMPA511 | SMA17 |
| Manufacturer | MACOM Technology Solutions | MACOM Technology Solutions | MACOM Technology Solutions | MACOM Technology Solutions |
| RoHS Status | ||||
| Description | IC RF AMP GPS 800MHZ-4.2GHZ SMD | IC RF AMP GPS 1MHZ-550MHZ | IC RF AMP GPS 5MHZ-600MHZ SMD | IC RF AMP GPS 2MHZ-1.1GHZ SMD |
| Series | SMLA45 | SMA74-2 | SMPA511 | SMA17 |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |