Part Number
SMA6T56AY
Manufacturer
STMicroelectronicsDescription
TVS DIODE 47.6VWM 100VC SMA
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AC, SMA
In Stock
29,185 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SMA6T56AY
lmages are for reference only.SMA6T56AY
TVS DIODE 47.6VWM 100VC SMA
DatasheetDO-214AC, SMA
29,185 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

100V Clamp 40A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMA6T56AY

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | SMA6TY, TRANSIL™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 47.6V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 53.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 100V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 40A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Base Product Number | SMA6T56 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SMA6T56CAY | SMA4F100A | SMA4F100AY | SMA4F10A |
| Manufacturer | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TVS DIODE 48VWM 100VC SMA | TVS DIODE 100VWM 162VC SMAFLAT | TVS DIODE 100VWM 162VC SMAFLAT | TVS DIODE 10VWM 21.7VC SMAFLAT |
| Series | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |