Part Number
SMBJ6.0CAJ
Manufacturer
WeEn SemiconductorsDescription
SMBJ6.0CA/SMB/REEL 13" Q1/T1 *S
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AA, SMB
In Stock
38,823 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SMBJ6.0CAJ
lmages are for reference only.SMBJ6.0CAJ
SMBJ6.0CA/SMB/REEL 13" Q1/T1 *S
DatasheetDO-214AA, SMB
38,823 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

10.3V Clamp 58.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
SMBJ6.0CAJ

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Series | SMBJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 6V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 10.3V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 58.3A |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package | SMB |
| Base Product Number | SMBJ6.0 |
| Unidirectional Channels | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SMBJ6.0CA | SMBJ6.0CA | SMBJ6.0CA | SMBJ6.0CA |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Bourns Inc. | EVVO | Meritek |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AA | TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB | TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB | TVS DIODE 6VWM 10.3VC |
| Series | Littelfuse Inc. | Bourns Inc. | EVVO | Meritek |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Strip |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |