SMDJE180A
SMDJE180A
SMDJE180A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMDJE180A
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    TVS DIODE 180VWM 292VC SMC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
292V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMDJE180A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SMDJE
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V
Voltage - Breakdown (Min) 201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)