SMFE14AH
SMFE14AH
SMFE14AH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMFE14AH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    TVS DIODE 14VWM 23.2VC UNI
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SOD-123F
  • Delivery Services
23.2V Clamp 8.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
Quick Inquiry
SMFE14AH
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SMFExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A
Power - Peak Pulse 200W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)