Part Number
SML010BATT86
Manufacturer
Rohm SemiconductorDescription
LED BLUE CLEAR 3020 SMD
Datasheet
DatasheetPackage
1208 (3020 Metric)
In Stock
94,269 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SML010BATT86
lmages are for reference only.SML010BATT86
LED BLUE CLEAR 3020 SMD
Datasheet1208 (3020 Metric)
94,269 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Blue 466nm LED Indication - Discrete 3.8V 1208 (3020 Metric)
SML010BATT86

| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Color | Blue |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 9mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 2.30mm x 1.60mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 466nm |
| Wavelength - Peak | 428nm |
| Features | - |
| Package / Case | 1208 (3020 Metric) |
| Supplier Device Package | 3020 (1208) |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.00mm W |
| Height (Max) | 1.50mm |
| Base Product Number | SML010 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SM0807BC-RP | SM0805GC | SMLMN2ECTT86C | SML-Z14U4TT86 |
| Manufacturer | Bivar Inc. | Bivar Inc. | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | LED GREEN/RED DIFFUSED SMD | LED GREEN CLEAR 0805 SMD | LED GREEN CLEAR 2012 SMD | LED RED CLEAR 2PLCC SMD |
| Series | Bivar Inc. | Bivar Inc. | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products












| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |