SMRF1512-056KS
SMRF1512-056KS
SMRF1512-056KS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMRF1512-056KS
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    WW EPOXY COATED CHIP INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
56 nH Unshielded Wirewound Inductor 900 mA 60mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SMRF1512-056KS
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series SMRF1512
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status Not applicable
Type Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 56 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 900 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Q @ Freq 65 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 760MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.140" (3.56mm)