Part Number
SR12.TCT
Manufacturer
Semtech CorporationDescription
TVS DIODE 12VWM 31VC SOT143-4
Datasheet
DatasheetPackage
TO-253-4, TO-253AA
In Stock
37,155 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SR12.TCT
lmages are for reference only.SR12.TCT
TVS DIODE 12VWM 31VC SOT143-4
DatasheetTO-253-4, TO-253AA
37,155 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

31V Clamp 16A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-143
SR12.TCT

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Series | RailClamp®, SR |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Steering (Rail to Rail) |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 12V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 13.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 31V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 16A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 500W |
| Power Line Protection | Yes |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 5pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-253-4, TO-253AA |
| Supplier Device Package | SOT-143 |
| Base Product Number | SR12 |
| Unidirectional Channels | 2 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SR05 | SR05-02CTG | SR05-TP | SR05.TCT |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | Littelfuse Inc. | Micro Commercial Co | Semtech Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TVS DIODE 5VWM 20VC SOT143 | TVS DIODE 5VWM 18VC SOT143 | TVS DIODE 5VWM 20VC SOT143 | TVS DIODE 5VWM 20VC SOT143-4 |
| Series | SMC Diode Solutions | Littelfuse Inc. | Micro Commercial Co | Semtech Corporation |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |