Part Number
SRP5015TA-220M
Manufacturer
Bourns Inc.Description
FIXED IND 22UH 1.2A 466 MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
80,459 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SRP5015TA-220M
lmages are for reference only.SRP5015TA-220M
FIXED IND 22UH 1.2A 466 MOHM SMD
DatasheetNonstandard
80,459 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 466mOhm Max Nonstandard
SRP5015TA-220M

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | SRP5015TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Carbonyl Powder |
| Inductance | 22 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.2 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.7A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 466mOhm Max |
| Q @ Freq | 10 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.059" (1.50mm) |
| Base Product Number | SRP5015TA |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SRP5015TA-2R2M | SRP5015TA-100M | SRP5015TA-1R0M | SRP5015TA-1R5M |
| Manufacturer | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 2.2UH 4A 52 MOHM SMD | FIXED IND 10UH 2A 235 MOHM SMD | FIXED IND 1UH 6A 25.3 MOHM SMD | FIXED IND 1.5UH 4.5A 45 MOHM SMD |
| Series | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. | Bourns Inc. |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |