Part Number
STA1090HOA
Manufacturer
STMicroelectronicsDescription
IC MPU 533MHZ 361LFBGA
Datasheet
DatasheetPackage
361-LFBGA
In Stock
66,812 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

STA1090HOA
lmages are for reference only.STA1090HOA
IC MPU 533MHZ 361LFBGA
Datasheet361-LFBGA
66,812 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

ARM® Cortex®-R4 Microprocessor IC - 2 Core, 32-Bit 533MHz 361-LFBGA (16x16)
STA1090HOA

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microprocessors |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Core Processor | ARM® Cortex®-R4 |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Speed | 533MHz |
| Co-Processors/DSP | ARM® Cortex®-M3 |
| RAM Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LCD, Touchscreen |
| Ethernet | - |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 (2) |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Security Features | JTAG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 361-LFBGA |
| Supplier Device Package | 361-LFBGA (16x16) |
| Additional Interfaces | DMA, GPIO, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, UART |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | STA1090HOA3 | STA1078ELA3 | STA1078EOA | STA1078EOA3 |
| Manufacturer | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC MPU 533MHZ 361LFBGA | IC MPU 450MHZ 256TFBGA | IC MPU 450MHZ 256TFBGA | IC MPU 450MHZ 256TFBGA |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Tray | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |