Part Number
TDA7707EB
Manufacturer
STMicroelectronicsDescription
MULTI-STANDARD IC TUNER
Datasheet
DatasheetPackage
64-VFQFN Exposed Pad
In Stock
94,503 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TDA7707EB
lmages are for reference only.TDA7707EB
MULTI-STANDARD IC TUNER
Datasheet64-VFQFN Exposed Pad
94,503 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

- RF Receiver AM, FM AM, FM PCB, Surface Mount 64-VFQFPN (9x9)
TDA7707EB

| Category | RF and Wireless - RF Receivers - |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Frequency | AM, FM |
| Sensitivity | - |
| Data Rate (Max) | - |
| Modulation or Protocol | AM, FM |
| Applications | AM/FM Radio Receiver |
| Current - Receiving | 600mA |
| Data Interface | I2C, I2S, SPI |
| Memory Size | - |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 3.45V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-VFQFPN (9x9) |
| Base Product Number | TDA7707 |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TDA7707EB | TDA7707EBTR | TDA7707EBTR | TDA7703 |
| Manufacturer | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | MULTI-STANDARD IC TUNER | MULTI-STANDARD IC TUNER | MULTI-STANDARD IC TUNER | RF RCVR AM/FM 44LQFP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tray | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |