Part Number
TEC2600-12-074NA
Manufacturer
Bel Power SolutionsDescription
AC/DC CONVERTER 12V 2556W
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
24,925 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TEC2600-12-074NA
lmages are for reference only.TEC2600-12-074NA
AC/DC CONVERTER 12V 2556W
Datasheet-
24,925 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC Input
TEC2600-12-074NA

| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Series | TEC2600 (2600W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Front End |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 213 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 96% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Size / Dimension | 7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm) |
| Approval Agency | CB, CE, CSA, UL |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 2556W |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input |
| Standard Number | 60950-1; 62368-1 |
| Base Product Number | - |
| Current - Output 6 | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TMM 24105C | TF800A60K | TXM 050-115 | TPP 40-124A-J |
| Manufacturer | Traco Power | SL POWER / Advanced Energy | Traco Power | Traco Power |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | AC/DC CONVERTER 5V 15W | AC/DC CONVERTER 60V 804W | AC/DC CONVERTER 15V 51W | AC/DC CONVERTER 24V 40W |
| Series | TMM 24 (24W) | TF800 (800W) | TXM 050 (50W) | TPP 40A (40W) |
| Packaging | Box | Box | Box | Box |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |