Part Number
TH3B105M025C5000
Manufacturer
Vishay SpragueDescription
CAP TANT 1UF 20% 25V 1411
Datasheet
DatasheetPackage
1411 (3528 Metric)
In Stock
73,084 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TH3B105M025C5000
lmages are for reference only.TH3B105M025C5000
CAP TANT 1UF 20% 25V 1411
Datasheet1411 (3528 Metric)
73,084 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

1 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 5Ohm
TH3B105M025C5000

| Category | Capacitors - Tantalum Capacitors - |
| Manufacturer | Vishay Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, TH3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5Ohm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric) |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | B |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q200 |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TH3B105M025D5000 | TH3B105M025E5000 | TH3B105M025F5000 | TH3B105K025C5000 |
| Manufacturer | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP TANT 1UF 20% 25V 1411 | CAP TANT 1UF 20% 25V 1411 | CAP TANT 1UF 20% 25V 1411 | CAP TANT 1UF 10% 25V 1411 |
| Series | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |