Part Number
TM3C476K6R3EBA
Manufacturer
Vishay SpragueDescription
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Datasheet
DatasheetPackage
2312 (6032 Metric)
In Stock
75,419 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TM3C476K6R3EBA
lmages are for reference only.TM3C476K6R3EBA
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Datasheet2312 (6032 Metric)
75,419 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 1.4Ohm
TM3C476K6R3EBA

| Category | Capacitors - Tantalum Capacitors - |
| Manufacturer | Vishay Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, TM3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.4Ohm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2312 (6032 Metric) |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.80mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | C |
| Ratings | - |
| Features | High Reliability |
| Failure Rate | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TM3C476K6R3CBA | TM3C476K6R3HBA | TM3C476K6R3LBA | TM3C476K016CBA |
| Manufacturer | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312 | CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312 | CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312 | CAP TANT 47UF 10% 16V 2312 |
| Series | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague | Vishay Sprague |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |