Part Number
TPSV156K050R0250
Manufacturer
KYOCERA AVXDescription
CAP TANT 15UF 10% 50V 2924
Datasheet
DatasheetPackage
2924 (7361 Metric)
In Stock
12,490 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TPSV156K050R0250
lmages are for reference only.TPSV156K050R0250
CAP TANT 15UF 10% 50V 2924
Datasheet2924 (7361 Metric)
12,490 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2924 (7361 Metric) 250mOhm
TPSV156K050R0250

| Category | Capacitors - Tantalum Capacitors - |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | TPS |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 15 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 250mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2924 (7361 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.148" (3.75mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | V |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TPSV156M050H0250 | TPSV156M050R0250 | TPSV157K016H0045 | TPSV157K016H0075 |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | CAP TANT 15UF 20% 50V 2924 | CAP TANT 15UF 20% 50V 2924 | CAP TANT 150UF 10% 16V 2924 | CAP TANT 150UF 10% 16V 2924 |
| Series | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |