Part Number
UF1717H-702Y0R3-01
Manufacturer
TDK CorporationDescription
CMC 7MH 300MA 2LN TH
Datasheet
DatasheetPackage
Horizontal, 4 PC Pin
In Stock
71,066 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

UF1717H-702Y0R3-01
lmages are for reference only.UF1717H-702Y0R3-01
CMC 7MH 300MA 2LN TH
DatasheetHorizontal, 4 PC Pin
71,066 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

7 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 300mA DCR 2.5Ohm
UF1717H-702Y0R3-01

| Category | Filters - Common Mode Chokes - |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | UF |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Filter Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Inductance @ Frequency | 7 mH @ 1 kHz |
| Current Rating (Max) | 300mA |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 2.5Ohm |
| Voltage Rating - DC | - |
| Voltage Rating - AC | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 120°C |
| Ratings | - |
| Approval Agency | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.689" L x 0.610" W (17.50mm x 15.50mm) |
| Height (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Package / Case | Horizontal, 4 PC Pin |
| Base Product Number | - |
| Impedance @ Frequency | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | UF1717H-103YR25-01 | UF1717H-132Y0R7-01 | UF1717H-152Y0R6-01 | UF1717H-201Y1R6-01 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| RoHS Status | ||||
| Description | CMC 10MH 250MA 2LN TH | CMC 1.3MH 700MA 2LN TH | CMC 1.5MH 600MA 2LN TH | CMC 200UH 1.6A 2LN TH |
| Series | UF | UF | UF | UF |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |