UHA1H5R6MHD
UHA1H5R6MHD
UHA1H5R6MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UHA1H5R6MHD
  • Description
    CAP ALUM 5.6UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
5.6 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UHA1H5R6MHD
RoHS Status
Capacitance 5.6 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 7.5 A @ 15.75 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)